Prevence a léčba akné

Je rozdíl mezi léčbou akné a jeho prevencí. Léčba je určená pro ty, kteří tímto onemocněním trpí. Oproti tomu prevence je určená všem těm, kteří se ho obávají, mladým lidem, kteří se dostávají do pubertálního věku, i těm, kteří se ho již zbavili nebo ho prostě jen nechtějí dostat.

Tento rozdíl spočívá především ve výběru správných přípravků. Pokud chcete akné vyléčit, to znamená nadobro se ho zbavit, nestačí pouze důkladné mytí obličeje – měli byste se především poradit se svým kožním lékařem ohledně vhodné medikace. Většina léků léčí jak již vzniklé akné, tak zároveň i zabraňuje jeho recidivě. Pro ty, kteří tímto onemocněním momentálně netrpí ale můžou být některé léky příliš silné a mohly by pouze způsobit nežádoucí podráždění pokožky.

Většinou bývá doporučováno omývat si obličej alespoň dvakrát denně jemným mýdlem nebo jiným speciálním mycím přípravkem; je ale dobré učinit také některé preventivní opatření. Já doporučuji dvakrát denně používat přípravek, který obsahuje 2% kyselinu salicylovou (prostředky na akné) – nejlepší je nanést ji asi deset minut po omytí obličeje. To umožní pleti dostatečně se vysušit a pórům se uzavřít a pleť tak bude méně podrážděná.

Dalším vhodným přípravkem je benzoyl peroxid. Některé studie tvrdí, že ideální je 2,5% roztok, který ale není tak obvyklý jako třeba 10%. I ten je ale pro naše potřeby celkem vhodný. I ten používejte dvakrát denně, asi deset minut po omytí obličeje.

Důležité ale je nemíchat tyto dva přípravky – používejte buď jeden, nebo druhý. Užívání obou by mohlo způsobit podráždění kůže, zarudnutí nebo přesušenost. Ať už si vyberete jakýkoliv způsob léčby, vždy byste ji měli dodržovat alespoň několik týdnů, aby byla vůbec účinná; pokud za tu dobu nedostanete akné, můžete ji považovat za úspěšnou. Záleží na vás, jaký způsob preventivní léčby zvolíte, já obvykle doporučuji začít s benzoyl peroxidem, který je zdá být nejefektivnější. Vhodné jsou také běžně dostupné kosmetické prostředky na akné.