Mýty o akné

Existuje spousta nepravdivých mýtů o akné, a proto doufám, že následující odstavec vám pomůže rozlišit, co je pravda a co ne.

Nejčastějším mýtem je zřejmě tvrzení, že mastné a sladké jídlo podporuje tvorbu akné. Špatná hygiena má na pleť vliv, kus čokolády však ne. Pokud budete o svou pokožku pečovat, umývat jí a používat přípravky jako roztok kyseliny salicylové (prostředky na akné) nebo benzoyl peroxid, vaše pleť by měla být v pořádku bez ohledu na to, co jíte.

Podobně se často tvrdí, že každodenní stres vede k tvorbě akné. Většinou to však nebývá stres samotný, ale například nedostatek času na hygienu nebo třeba častější dotýkání obličeje. Dokud budete dodržovat denní hygienu, stres by vaší pleť neměl nijak ovlivnit.

Stejně tak někteří lidé věří, že akné je pouze fyzický problém. Pokud ale na pleti zanechává jizvy a jiné viditelné následky, jde i o problém psychický – mnoho lidí s tímto onemocněním má například mnohem nižší sebevědomí a sebehodnocení. Proto, zvlášť pokud akné trápí i vaši psychiku, měli byste s léčbou akné začít co nejdříve.

A na závěr jeden z nejrozšířenějších mýtů – že akné je záležitostí pouze teenagerů. Bohužel i mnoho dospělých trpí tímto onemocněním. Stejně tak, pokud jste měli v pubertě akné a neléčili ho, mohlo na pleti zanechat jizvičky. Své pleti byste proto měli věnovat péči bez ohledu na věk.