Co je to akné

Akné je kožní onemocnění mazové žlázy a vlasových folikulů, což je obvykle zapříčiněno hormonální nerovnováhou v organismu. Vzhledem k nadměrně produkovanému mazu dojde k ucpání vývodu žlázy. Tím se vytvoří rohovinová zátka, která maz nepustí ven. Pokračující tlak mazu a zvýšené množení bakterií vyvolají zánět, který se na pleti projeví jako zánětlivá reakce. Pokud se akné neléčí již ve svých prvních lehčích fázích, může přerůst do těžkého stádia cystického akné. V tomto stavu pod kůží vznikají cysty, které jsou naplněni patologickou hmotou. Následkem akné mohou vznikat hluboké, těžko odstranitelné jizvy.

Akné se díky mnoha kvalitním přípravkům dá poměrně snadno léčit (doporučujeme prostředky na akné). Ikdyž se nejedná o těžké onemocnění, má obvykle velký dopad na psychiku. Neléčené akné může vést ke zbytečným komplexům, které mohou vést k poruchám komunikace, seznamování a v krajních případech přejít až k sociální fóbii.

Téměř 100% z dnešní mladé dospívající generace má zkušenost s výskytem akné, které je tak jednou z nejčastějších nemocí mezi teenagery. Objevuje se na začátku puberty, často už od 11 let. Zhruba po 20. roce věku samo odezní, avšak může přetrvat i déle, výjimečně dokonce i po celý život.

Vznik akné je do velké míry dán dědičností. Samotnému vzniku tedy nelze zabránit. Nicméně vhodnými prostředky (produkty od firmy Vichy) a péčí o pleť se akné můžete zbavit, nebo ho v těžších případech výrazně zmírnit.