Akné u teenagerů

Akné je většinou záležitostí puberty a dospívání. Je problémem asi 85% teenagerů, ale s dnešními kosmetickými a lékařskými přípravky je velmi snadné toto onemocnění vyléčit.

Většinou se objeví na začátku puberty, kdy se kůže začíná více mastit, což vede k ucpávání pórů. Bez pravidelné a důsledné hygieny je skutečně téměř nevyhnutelné. Většina teenagerů však věří především tomu, že akné je způsobeno čokoládou a mastnými jídly, což mnoho výzkumů vyvrací. Jako teenager můžete udělat hned několik věcí pro svou zdravou pleť bez pupínků.

Prvním krokem je zásada nevymačkávat uhříky, to totiž velmi často vede k infekcím, které se mohou rozšířit a mít mnohem drtivější dopad. Pokud máte pocit, že to jinak nepůjde, použijte sterilovanou jehlu, kterou opatrně propíchnete hnisající hlavičku.

Druhým krokem je používání přípravků na akné z lékárny, jako je benzoyl peroxid nebo kyselina salicylová (prostředky na akné), které pupínky vysuší. To napomůže hojení a je to zároveň opatření preventivní. Také je důležité mýt si obličej dvakrát až třikrát denně – nikdy byste si neměli jít lehnout bez umytí obličeje jemným mýdlem.

Mladí lidé mají také problémy s mastnými vlasy, které mohou třením akné rozšířit. Myjte si vlasy denně a vyvarujte se dotýkání vlasů a následně obličeje, protože tak dochází k přenosu mazu, který je pro vznik akné klíčový.

Pokud budete dodržovat základní hygienu a starat se o svou pleť (používáním vhodných uvedených přípravků), můžete velmi omezit, nebo úplně vyléčit svoje problémy s akné. Chce to tomu věnovat pár minut denně, ale věřte, že se vám to vyplatí.